مونولوگهای من

چه بغضها که در گلو رسوب شد نیامدی

چطور یک عکس رنگی را سیاه و سفید کنیم؟

with 17 comments

سلام، خوب، اول بگم این مطلب رو از یکی از ژورنالهای دوست عزیزم نوید که از اعضای فعال دویانت آرت هست برداشتم و نوید به احتمال قوی خودش این راه رو تجربه کرده و البته متن اصلی فارسی نبود که من براتون ترجمه اش کردم و اسکرین شات گرفتم وبعلاوه مقداری اضافات. احتمالاً شما هم می دونید که عکس سیاه و سفید هنوز هم بسیار بسیار مورد توجه عکاسان و هنرمندان هست و حتی کتابهای بچه های هنرستان که به بحث عکاسی و شیمی عکاسی پرداخته هم تنها درباره عکس سیاه و سفیده.

البته این رو هم بگم، اگر عکاس-گرافیست حرفه ای نیستید، بهتره اول از عکسی شروع کنید که جزئیات کمتری داره، چون توصیه می شه که عکاس آماتور عکاسی سیاه و سفید رو با ترکیب بندی ها و عناصر ساده شروع کنه و این شامل تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید هم هست، چون در آغاز شما سایه روشن ها رو بخوبی نمی شناسید و این عکستون رو اگر عناصر زیادی داشته باشه یک مقدار ناجور جلوه می ده.

در ضمن اگر فتوشاپ بلد نیستید و عکسای رنگی دارید که دلتون می خواد سیاه و سفیدشون کنید، زود نپرید با نرم افزارهای غیرحرفه ای سیاه و سفیدش کنید(البته به خودتون مربوطه) ولی اگر از روشهای بهتر و کانال های قوی تر برای ایجاد طیف های سفید تا سیاهتون استفاده کنید و این رو با عکسایی که از طرق بسیار ابتدایی سیاه سفید کردید مقایسه کنید، خودتون متوجه تفاوت چشمگیرش از لحاظ کیفیت و محتوا می شید.

این یادداشت به شما، حتی اگر تا بحال فتوشاپ کار نکردید، به شیوه هلو برو تو گلو، و مرحله به مرحله آموزش می ده که چطور یک عکس رو سیاه و سفید کنید. فقط دنبال کنید. به دلیل طولانی بودن مطلب، بقیه اش رو در ادامه گذاشتم.

آپدیت: عکس رنگی نمونه من در این یادداشت و همان عکس بعد از سیاه و سفید شدن

blue-rose.jpg 2 blue-lrose.jpg

=< در این یادداشت برای اختصار از عبارت B/W بجای سیاه و سفید استفاده می شود.

** عکس مورد نظر را در فتوشاپ باز کنید.

1- تبدیل کردن به مود LAB color

راههای زیادی برای تبدیل کردن عکس رنگی به سیاه و سفید هست (مانند استفاده از Channel Mixer؛ ترکیب کانال های Masked شده، استفاده از کانال لایت نس در حالت LAB و غیره)

و بدترین راه برای تبدیل کردن B/W استفاده از راه معمول منو Image> Adjustments > Desaturateهست. این روش که خیلی هم معمول و ابتدایی هست در اکثر اوقات عکسی کدر و ملال آور به دست می دهد. از هر تکنیکی که استفاده می کنید، هدف به دست آوردن کنتراست بیشتر و بهتر و نگهداشتن جزئیات عکس است.

LAB شاید یکی از پیچیده ترین مود های تصویری در فتوشاپ باشد. مهمترین امتیازش این است که اطلاعات مربوط به نور و روشنایی عکس از اطلاعات رنگ جدا شده و ما از کانال Lightness برای پایه عکس سیاه و سفید استفاده می کنیم.

از منوی فتوشاپ دستور روبرو را دنبال کنید. Image > Mode > Lab Color

1.jpg

 

2- کپی کردن کانال Lightness

برای اینکار باید اول به پالت Channels بروید، Channels به صورت پیش فرض هنگام بازکردن فتوشاپ ظاهر می شود و جایش هم Tab کنار Layers است. برای راحتی کار شما به منو رفته، از گزینه Window، Channels را انتخاب کنید.

2.jpg

 

وقتی که کانالها برایتان ظاهر شده، روی کانال Lightness کلیک کنید، Ctrl+A را فشار دهید که کل عکس انتخاب شود، سپس Ctrl+C را فشار دهید که کانال لایت نس در حافظه ذخیره شود.

3.jpg

 

3-

به پالت Layer برگردید( تب کناری Channels به نام Layers را فشار دهید از طریق منوی Windows، Layers را انتخاب کنید.)

4.jpg

 

سپس به منوی اصلی بروید، و به مود قبلی یعنی RGB برگردید: Image > Mode > RGB Color

5.jpg

 

حالا می خواهیم یک لایه جدید به لایه بک گراند که همان عکس شماست اصافه کنیم. برای اینکار در حالتیکه پالت Layer فعال است، Ctrl+Shift+N را با هم فشار دهید و در پنجره ای که باز می شود اسم لایه جدید را Base بگذارید و OK کنید.

6.jpg

 

سپس درحالتیکه روی لایه Base یک بار کلیک کرده اید و این لایه تیره (آبی) یا در اصطلاح اکتیو هست، Ctrl+V را فشار دهید تا آن کانال کپی شده در حافظه، در محتوای لایه پیست شود.

7.jpg

 

4-

برای رسیدن به کنتراست بیشتر مراحل زیر را با شروع از منوی Layer انجام دهید و طبق عکس زیر عمل کنید.

Layer > New Adjustment Layer > Levels .

8.jpg

اولین پنجره ای که ظاهر می شود را Ok کنید و سپس تنظیمات روبرو را برای ورودی پنجره levels اعمال کنید: 255-1.00-43

9.jpg

 

– زیاد کردن مجدد سایه روشن ها

برای اینکار باید دو لایه جدید از عکسمان بسازیم، پس دو بار پشت سر هم CTRL-ALT-SHIFT-E را فشار دهید، الان باید دو لایه به نام Layer 1 , 2 داشته باشید که بالای لایه Base باشند، بالاترین لایه را Shadowsو لایه زیرش را Highlights نام بگذارید. برای تغییر نام لایه هم کافی است روی نامش دابل کلیک کنید تا به حالت قابل ادیت درآید.

10.jpg

 

حالا روی لایه Shadows بروید، رویش راست کلیک کنیدو از منوی ظاهر شده، گزینه دوم یعنی Blending Option را انتخاب کنید. در پنجره ای که باز می شود، در کادر وسط و بالایی، داخل باکس Blend Mode کلیک کنید، حالت Multiply را که گزینه چهارم است انتخاب کنید.

11.jpg

 

حالا روی لایه Highlights که ساخته اید کلیک کنید و به منوی اصلی بروید و از Layer > New Adjustment Layer > Curves را انتخاب کنید و در پنجره ای که ظاهر می شود گزینه «Use previous layer to create clipping mask» را تیک بزنید و ok کنید و با بالا بردن نقطه میانی بردار، یک منحنی ایجاد کنید.

12.jpg

 

سپس روی لایه shadows کلیک کنید و مرحله curve را روی آن هم اجرا کنید.

 

6-

عکس شما در حال حاضر کنتراست مناسب و خوبی دارد، ولی در هر صورت می توانید از یک فیلتر تک رنگ برای جلوه نمایی بیشتر آن استفاده کنید. در صورتیکه چنین قصدی دارید از منوی اصلی: Layer > New Adjustment Layer > Hue/Saturationرا انتخاب کنید. گزینه Colorize را تیک بزنید و با بازی کردن باHue/Saturation به رنگ دلخواه برسید.

7-

برای اینکه عکستان کمی زیباتر و رویایی تر شود، می توانید از انواع فیلتر های Blur برای محو کردن عکس استفاده کنید. برای اینکار اول باید تمام لایه ها را ادغام کنید، از منوی اصلی Layer> Flatten Image و حالا شما فقط یک لایه دارید که روی آن راست کلیک می کنید و از بالا گزینه دوم یعنی Duplicate Layer را انتخاب می کنید و در حالیکه لایه جدید فعال است فیلتر را اجرا به شکل زیر اجرا می کنید. من از Motion Blur با تنظیمات زیر استفاده کردم.

13.jpg 14.jpg

 

سپس از ابزار Eraser با سایز 300 و نرم استفاده می کنید و چند بار در مرکز عکستان می زنید تا مرکز عکس دارای وضوح بیشتری گردد و اطرافش هم که با فیلتر قبلی محو کرده بودید.

115.jpg 2 16.jpg 3 17.jpg
سپس Opacity لایه جدید را به 60 یا 70 درصد تغییر دهید.

18.jpg

 

کار تمام است!

یاد گرفتید؟

احیاناً اگر سئوالی چیزی بود بپرسید.

 

Written by raoros

فوریه 9, 2008 در 5:50 ب.ظ.

17 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. جامع و مفید بودش …

  میگم میتونم بذارمش توی یکی از انجمن ها …. با اسم خودتون …

  موفق باشید.
  عرفان

  عرفان

  فوریه 9, 2008 at 7:11 ب.ظ.

 2. اول تعجب کردم از این که چرا باید برای سیاه و سفید کردن یک عکس رنگی این همه دردسر کشید چون شخصااز طریق منوها Image Mode عکس رو Greyscale انتخاب می کنم و خلاص.
  ولی بعد دیدم شما جزییات دیگه ای رو هم مد نظر دارید.
  بعد ترش فهمیدم که ای بابا این انگار بحث بین یک تعداد حرفه ایه. من اینجا چه کار می کنم؟
  حالا یک بار دیگه به تیترتون نگاه کنید.
  در نظر اول ممکنه که خیلی ها مثل من فکر کنند. این طور نیست؟

  raoros:هممم راستش من گفتم حتی اگه یه بار هم کارنکردین با فتوشاپ این مقاله برای شما راهگشاست. بالاخره یه چیزایی رو مدنظر داشتم، مقاله از اینی که هست خیلی حرفه ای تر بود، من کلی مرحله بهش اضافه کردم و اگه بخوای استفاده کنی بسیار ساده است و اگر نخوای هم که هیچ

  Hamid

  فوریه 9, 2008 at 10:06 ب.ظ.

 3. واقعا دستت درد نکنه.خیلی خوب بود.واقعنی بهت حسودیم میشه.من هیچ وقت تو زندگیم فوتوشاپ یاد نگرفتم ولی همین مطلبت با اینکه الان هم رو خود فوتوشاپ امتحان نکردم کلی به اطلاعاتم افزود.این قسمت لیر ها یه چیزی بود که همیشه توش گیج می زدم.

  raoros: ابجی جان قضیه فتوشاپ خیلی ساده تر از اونیه که فکرشو کنی، در هر حال خیلی چاکریم

  maryamss

  فوریه 10, 2008 at 5:17 ق.ظ.

 4. انصافاً هلو بود.
  راستی اون عکستون با من مشکل داشت. » اونی که توی تولبار وبلاگتون بود الان نیست»
  خوشحالم که عوضش کردی، و اینو گذاشتیٍ،چون الان میتونم از همه مطالب وبلاگت راحت استفاده کنم و بسار ممنونم.
  موفق تر از همیشه باشی

  gajamoo

  فوریه 10, 2008 at 6:12 ق.ظ.

 5. میبینم که زدی تو کار تخصصی نویسی :دی خیلی مفید بود ولی من یه برنامه دارم با یک کلیک خودش عکس رو سیاه و سفید میکنه …

  raoros: بله برادر، بنده هم از این برنامه ها دارم و توی نوشته توضیح دادم که اونها چه بلایی سر سایه روشن و جزییات عکس میاره!

  محمد کشوری

  فوریه 10, 2008 at 6:47 ق.ظ.

 6. دست شما درد نکند.
  عکس اولیه و نهایی رو هم می گذاشتی نور علی نور می شد.
  یه سوال هم دارم، اون level هایی که گفته شده ، مقدار استاندارد برای تصاویر چاپی ه یا مانیتور؟ چون معمولا عکسی که روی مانیتور دیده میشه روی هر مانیتوری بسته به نوعش فرق می کنه.

  raoros: خواهش می کنم کمال جان، این مقدار برای مانیتوره و استاندارد هم هست و البته به دست اوردن لول ها یک سلیقه شخصی و چشمی هست، هر جوری بخوای درست می شه، عکس ابتدایی و نهایی رو هم الان می ذارم. چشم

  کمال

  فوریه 10, 2008 at 8:56 ق.ظ.

 7. kash mishod akshaye siyaho sefid roham rangi kard

  raoros: امکانش هست و خیلی هم ساده است، می بینید که هر اتلیه ای اینکارو انجام می ده پس سخت نیست!

  mrkhalili

  فوریه 10, 2008 at 11:11 ق.ظ.

 8. آهان٬ مارو بگو فکر می کردیم چه جوریه و حالا دیدی که واقعآ چه جوریه!

  raoros: شما فکر می کردی چه جوری باشه؟ بگو ما هم یاد بگیریم!

  lukadium

  فوریه 10, 2008 at 12:00 ب.ظ.

 9. مقاله بسیار مفید بود…
  ساده و در عین حال روون…!

  آرش زاد

  فوریه 10, 2008 at 11:49 ب.ظ.

 10. خوب بود
  استفاده کردیم

  باران

  فوریه 11, 2008 at 8:11 ق.ظ.

 11. خیلی ساده تر از این حرفا میشه این کار رو کرد

  raoros: ما هم اون راههای ساده رو بلدیم اقا امید 😉
  شما از هر راه که راحت تری استفاده کن

  امید

  فوریه 11, 2008 at 10:37 ق.ظ.

 12. خیلی عالی و مفید و جامع و بیست بود . Ctrl+B هم راه خیلی خیلی ساده و پیش پا افتاده و راحتی واسه اینکار میشه باشه همون کالر بالانس 😉

  میلاد

  فوریه 11, 2008 at 5:34 ب.ظ.

 13. زهراي عزيز خوبه ولي فتوشاپ جديد خودش يك ابزار تخصصي براي اين كار داره ! تست كردي؟
  در ضمن براي لطفت در مورد لگوي سايت زيرنويس پارسي هم خيلي خيلي ممنونم ! و در آخر بايد بگم كه بروزم ! سر بزن خوش حال ميشم !

  قربانت / مرتضي

  مرتضي بهمني

  فوریه 12, 2008 at 1:03 ب.ظ.

 14. good

  میثم کربلائی

  فوریه 13, 2008 at 9:55 ق.ظ.

 15. ctrl+u

  سعید

  ژانویه 7, 2009 at 6:11 ب.ظ.

 16. متشکرمسلام از توضیحات زیباتون متشکرم خیلی ریز و دقیق توضیح داده بودید. من یک مشکلی داشتم وقتی می خواستم دو لایه ای که گفته بودید بزنم دو لایه ایجاد نمی شد اگه میشه لطف کنید مشکل من را بگوید.درخواستی هم داشتم میشه روی چهره هم این کار را 1 توضیح مختصر بدهید.

  الینا

  ژانویه 28, 2009 at 3:47 ب.ظ.

 17. سلام دوست من
  بسیار عالی بود ، واقعا خسته نباشی
  من خیلی وقت بود می خواستم یکی از عکسهام رو سیاه و سفید کنم ولی متاسفانه بلد نبودم با راهکار شما انجامش دادم
  باز هم ممنون

  موفق باشی

  سارا

  نوامبر 18, 2009 at 11:41 ق.ظ.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: