مونولوگهای من

چه بغضها که در گلو رسوب شد نیامدی

دانستنیهای هنر مدرن

with 14 comments

سلام، اینجا اصطلاحاتی هست اکثراً مربوط به هنر مدرن که یک دوست وبلاگستان: پیمان، از من خواستن که توضیحات خلاصه ای در موردشون بنویسم. شاید شما هم مثل من یه چیزای کوچیکی از اینا یاد بگیرید. شروع می کنم! :

 

1- Illustration یا ایلوستراسیون: به معنای تصویرسازی-تصویرگری، در مفهوم کلی، به شاخه ای از هنرهای تجسمی می گن که شامل یکی از موارد، طراحی، عکاسی و نقاشی یا مخلوطی از اینها (مثل پوستر) باشه. هنری است که برای توضیح یا روشن کردن مفهوم یک کتاب داستان، شعر، متن، مقاله و غیره استفاده می شده.

تصویرسازی در مفهوم مدرن بعد از دهه نود دوره جدیدی رو شروع کرده، بیشتر در کنار نام نرم افزارهایی مثل ادوب ایلوستریتور، فتوشاپ و کورل دراو نام برده می شه و مفهوم کلی هست که به کلیه شاخه های نامبرده داده شده و حوزه وسیع تری از بازی های کامپیوتری، فیلم، انیمشین، تبلیغات و … دربر می گیره.

 

2- Digital illustration (ایلوستراسیون دیجیتالی): تصویرسازی با استفاده از ابزار دیجیتالی یا کامپیوتر رو می گن.بیشتر با استفاده از واکوم و انواع لوح های گرافیک (گرافیک تبلت)، ماوس انجام می شه. نرم افزارهای معروف برای این نوع کارها: فتوشاپ، ایلوستریتور و کورل پینتر هست. البته نرم افزارهای رایگانی مثل گیمپ هم وجود داره. تصویرسازی دیجیتالی عموماً بر پایه بیت مپ یا وکتور هست.

 

Bitmap بیت مپ: شامل محتوای دیجیتالی است که بصورت ثابت بر روی محورها ثبت شده و اطلاعات تصویر را در خود نگه داشته و همین است که عکسهای معمول و مورد استفاده ما اکثر در اثر بزرگنمایی بیش از صد در صد دچار افت کیفیت می شوند.

 

Vector وکتور: محتوای دیجیتالی که با استفاده از فرمولهای ریاضی و به شکل برداری مشخصات و اطلاعات عکس را ذخیره می کند و محدودیتی برای رزولوشن و غیره ندارد. نرم افزارهای معمول برای ساختن وکتور: Freehand, Fireworks, Photoshop و غیره. یک محتوای وکتور می تونه با استفاده از فن آوری xml خلق بشه.

ایلوستریشن ممکنه از هر دوی این تکنیک ها استفاده کرده باشه.

 

3- Graphic art و Graphic design: فرق بخصوصی با هم ندارند. شاخه ای از هنر هست که به ارتباط تصویری مشهور شده. استفاده از تصویر و نوشتار بصورت توامان برای رساندن اطلاعات. گرافیک از مفاهیم روانشناسی، زیبایی شناسی و صنایع دستی در تایپوگرافی، هنرهای بصری و صفحه آرایی و طرح بندی در کتاب و سایر انتشارات استفاده می کنه. کاربرد گرافیک انقدر گسترده است که نمی شه تو چند خط حتی خلاصه اش کرد، کافیه حتی توی اتاق خودتون که نشستید کمی سرتون رو بچرخونید تا تصاویری رو که از طرح و نوشتار یا علامت ها و فرم های ساده برای رساندن مفهوم به شما استفاده کرده ببینید و یا حتی اگر حوصله ندارید سرتون رو بچرخونید، به همین صفحه وب ی که روبروتونه یه نگاهی بندازید!

 

4- Digital art یا هنر دیجیتال: به یک اثر هنری گفته می شه که از طریق دیجیتال و معمولاً کامپیوتر خلق می شه. حالا یا کل اثر از طریق دیجیتال خلق می شه، مثل یک اثر فرکتال یا هر اثری که از طریق دستورالعملهای ریاضی و الگوریتمها (Algorithmic Art) به دست میاد، یا می تونه تلفیقی از یک اثر آنالوگ مثل یک عکس اسکن شده و دستکاری های دیجیتالی باشه و یا از طریق نرم افزارهای گرافیک مختلف.

موسیقی الکترونیکی و عکاسی دیجیتال و چاپ دیجیتال هم جزو این نوع هنرها محسوب می شن. هنر دیجیتال کم کم جایگاه ماندگار خود مثل هنر کلاسیک را در موزه ها پیدا می کند و بیشتر نزد موزه های بزرگ مقبول می افتد.

 

5- Digital Imaging: به فرآیند ایجاد یک اثر دیجیتالی از یک سوزه فیزیکی می گن. پردازش و فشرده سازی و ذخیره و حتی چاپ اثر. شما ممکنه از طریق یک دوربین دیجیتال و عکسی که از یک شیی می گیرید، اسکن کردن فیلم و عکس یا یک تکه کاغذ اون رو تبدیل به یک محتوای دیجیتال بکنید.

 

6- Drawing یا طراحی : طراحی جزو هنرهای بصری است، گونه ای بازنمایی یا نقش آفرینی دو بعدی با تاکید بر عنصر خط. طراحی می تونه هم یک هنر مستقل باشه و یک ترسیم مقدماتی برای نقاشی یا مجسمه یا یک بنا باشه. ابزار معمول طراحی ذغال، مداد گچی، مداد طراحی و قلم و مرکب هست.

 

7- Painting نقاشی: به لحاظ لغتی، هنر رنگ آمیزی سطوح هست و به لحاظ هنری، استفاده از عناصر زیبایی شناختی و خلاقیت ها و عواطف در یک زبان بصری دو بعدی. عناصر مورد استفاده در نقاشی: خط، شکل، رنگ، رنگسایه و بافت هست و با استفاده از این عناصرو راههای مختلف می توان احساس حجم فضا نور و حرکت را بر روی سطح تختی مثل بوم، تخته، دیوار و غیره ایجاد کرد. کیفیت اثر با ترکیب بندی مشخص می شه و از قدیم خاصیت روایت، توصیف، مستندنگاری، داستان پردازی یا تبلیغ رو بر عهده داشته. البته از اواخر سده نوزدهم و با بوجود اومدن مکاتب نقاشی این چهارچوب های بیانی از جلوی راه هنرمند برداشته شد و استقلال بیان و ایجاد کیفیت حسی آزادی رو برای نقاشها به ارمغان آورد.

 

8- 3D art یا گرافیک سه بعدی: فرآیند پردازش طراحی پیچیده ای برای تصویرسازی از طریق فرمهای هندسی و چند ضلعی و توابع خاص ریاضی که منجر به ساخت یک سوژه سه بعدی با واقع گرایی زیاد می شه. خیلی از صحنه سازی هایی که در فیلم ها و انیمیشن ها و غیره دیده می شه مربوط به گرافیک سه بعدی هست.

 

9- Digital Mixed Media Art: مدیا جمع لغت مدیوم است و مدیوم همان کاغذی است که نقاش برای نقاشی، گچی که پیکره ساز برای ساختن پیکره و .. استفاده میکند. مدیوم همان ابزار و مواد کار است. اما در این معنی، وقتی شما یک هنر دیجیتالی را با هنر دیگری در یک کار ترکیب می کنید و اثر جدید خلق می کنید، دیجیتال میکس مدیا نامیده می شود. مثلاً ترکیب نقاشی دیجیتالی با عکاسی دیجیتالی یا یک تصویر سه بعدی یا یک اثر وکتور یا غیره در این طبقه بندی جای می گیرد.

 

10- Sculpture پیکره سازی یا مجسمه سازی: آفرینش یک حجم سه بعدی که دارای مفهومی باشد. مجسمه می تواند شیئ همه جانبه و مستقلی در فضا باشد مثل وجود یک آدم یا یک صندلی. یا نقش برجسته ای باشد که به زمینه ای متصل است و از جایی بیرون آمده. در ساختن مجسمه از مواد متنوعی چون گل، گچ، موم، سنگ، بتن، چوب، فلز، فایبرگلاس، عاج، صدف و کاغذ و غیره استفاده می شه. روشهای مجسمه سازی به سه گروه اکثریت و اصلی : کنده کاری- شکل دهی- جفتکاری (اتصال قطعات از راههای مختلف) تقسیم می شن. مجسمه سازی از عصر کلاسیک تا مدرن تغییرات بسیار زیادی داشته.

 

11- Typography تایپوگرافی: هنر طراحی حروف و ایجاد تغییرات در حروف با استفاده از تکنیکهای تصویرسازی، مجموعه رفتارهایی که با حروف انجام می شه تا حروف و کلمات به وجه تصویری نزدیک بشن یا ایجاد تاثیر بصری یا بیان تصویری به کمک کلمات. این هنر، می تواند در قالب دو بعدی یا حتی سه بعدی (پیکره سازی) مورد استفاده قرار بگیره.

 

12- Page Layout صفحه آرایی یا طرح بندی: بخشی از هنر گرافیک هست که به چیدمان و آرایش عناصر در یک صفحه می پردازه. قالب بندی، حاشیه ها. خط کشی کردن صفحه برای کاربر در یک محیط گرافیکی دیجیتالی جهت تغییرات چیدن عناصر (تصاویر، کلمات) و غیره. صفحه آرایی در کتاب، طراحی صفحات وب، نمودار ها و غیره کاربرد داره.

قالب های آماده ای که شما برای وبلاگ ها یا پروفایلتون استفاده می کنید و در اونها تغییراتی ایجاد می کنین از همین قبیل هستن.

 

13- Texture یا بافت: در هنر گرافیک، ایجاد بافت در جزئیات یا کل یک سطح هست. در یک تعریف ساده، وقتی شما از تصویر یک سطح سنگلاخ برای ایجاد یک بافت خشن و سنگی برای پس زمینه کار استفاده می کنید، یا چمن های یکدستی یا غیریکدستی که در یک بازی رایانه مشاهده می کنید، با تکسچر سرو کار داشته اید.

 

14- CSS: زبانی است که روش نمایش مستنداتی را که بر اساس یکی از زبان های نشانه گذاری نوشته شدن، رو مشخص می کنه. بیشتر در طراحی صفحات وب مبتنی بر  HTML یا XHTML  کاربرد داره. این زبان برای کمک به کاربر در تعریف رنگ و فونت و طرح بندی، بالاتر بردن کیفیت صفحات وب و جدا کردن محتوا از نوع نمایش، برطرف کردن پیچیدگی های معمول وب دیزاین و قابل انعطاف تر کردن آن و غیره استفاده می شه.

 

 

* موارد دیگر:

15- Inspiration یا الهام: در قالب هنر، به ان اتفاق ناگهانی می گویند که از ضمیر ناخودآگاه و غیر عقلانی هنرمند برمی خیزد که منجر به خلق ایده برای یک اثر هنری می شود. مکاتب مختلف ایده هایی گوناگونی راجع به الهام ایده دارند. مثلاً فروید می گه الهام از روان درونی هنرمند نشات می گیره و همون کشمکش های حل نشده روانی یا ضربه های روحی دوران کودکی اوست.

 

امیدوارم مفید بوده باشه.

 

منابع: ویکی پدیا – دویانت آرت – دایره المعارف رویین پاکباز – خط در گرافیک + خودم!

 

Written by raoros

فوریه 29, 2008 در 6:21 ب.ظ.

نوشته شده در هنر

Tagged with , ,

14 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. سلام
  raoros عزیز از اینکه زحمت کشیدی و این مطلب را تهیه کردید بسیار سپاسگذارم.واقعا منبع کاملی برای درک و آشنایی هنرهای دیجیتالی است.
  باز هم ممنونم.

  raoros: سلام، خواهش می کنم! خودم هم کلی چیز یاد گرفتم

  پیمان

  فوریه 29, 2008 at 6:27 ب.ظ.

 2. بعد از یک هفته دارم میام نت ….

  میگم رشته شما هنر بود ؟ دیگه آره ؟

  http://erfanix.wordpress.com/2008/02/29/wallpaper-vafat-hazrate-mohammad-esfand-1386/

  کار جدید …

  مطلب مفیدی هم بود …

  موفق باشید …
  عرفان

  عرفان

  فوریه 29, 2008 at 8:03 ب.ظ.

 3. دست شما درد نکنه. بسیار مفید بود.

  Hamid

  مارس 1, 2008 at 1:21 ق.ظ.

 4. خوشم اومد! اينطوري بنويسي خيلي خوب ميشه!

  raoros: یعنی همش به شکل دایره المعارف بنویسم؟ پوستم کنده می شه که!

  مرتضي بهمني

  مارس 1, 2008 at 6:48 ق.ظ.

 5. آیا از ایادیه یهاوی برخوردار می باشی >؟؟؟

  raoros: اینی که گفتی یعنی چه؟

  mrkhalili

  مارس 1, 2008 at 10:23 ق.ظ.

 6. خوب اینا که با چهار تا سرچ بدست می اومد..چرا میذاری انقدر واست زحمت درست کنن؟ اخه چقدر بگم نذار ازت سوء استفاده کنن… آخه چرا انقدر بی ملاحظه شدی تو؟ چرا اینجوری شدی؟ قبلا اینجوری نبودی اصلا…چت شده؟ از من یا کسی بدی دیدی؟ آخ………….قلبم گرفت…یه لیوان اب قند بیارررررررررررررر !

  DESERTER

  مارس 1, 2008 at 4:50 ب.ظ.

 7. یعنی جمع مکسر یاهوو ای دی

  mrkhalili

  مارس 1, 2008 at 6:22 ب.ظ.

 8. سلام خوندم، برام جالب بود هم مطالب و هم محیط کاری شما چون مثل زیرزمین خونه مادربزرگ خا توی یه گوشه اون یه چیز جدید و جالب پیدا میکنی، نمی دونم چرا حس (در انتظار گودو) دارم، نه تنها خودم بلکه موبایلم هم ابزورد شده و هی خودشو ریست می کنه! منتظر شما هستم ، 1پیغام یا کامنت یا ایمیل !

  raoros: مونولوگهای من!!!!!!!!!!!!!! 😀

  hanif

  مارس 2, 2008 at 11:25 ق.ظ.

 9. بسیار استفاده بردیم.بعضی وقتا هم خوبه آدم پوستش کنده شه.عوضش برای ما ها کلی هلوهه

  raoros: البته من پوستم کنده نشد! خیلی چیزا یاد گرفتم که به شدت به دردم می خوره!

  maryamss

  مارس 3, 2008 at 6:57 ق.ظ.

 10. سلام
  خسته نباشی داشتم دنبال موزهای مدرن میگشتم که به شما برخورد کردم، جالب بود.
  سلامت باشید.

  jarchy

  مارس 11, 2008 at 1:10 ب.ظ.

 11. […] آشنایی با مفهوم Mixed Media Photography در مقاله “دانستنیهای مدرن“ […]

 12. مطلب جامع و جالب و کاملی بود.

  متشکرم

  shila chinisaz

  آوریل 15, 2008 at 12:48 ب.ظ.

 13. سلام

  ميخواستم بدونم يه تبلت گرافيكي رو حدودا چند قيمت ميشه خريد؟

  با تشكر

  reza

  ژوئیه 15, 2008 at 8:20 ب.ظ.

 14. سلام یه عالمه مرسی از این همه مطالب خوبتون

  fatemeh

  جون 8, 2010 at 5:46 ق.ظ.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: